フォローお願い
iBookstore
Android app on Google Play
好きです!
A programme by
Návštěvník zdaleka
2019年10月31日

Naše sluneční soustava právě hostí návštěvníka z velké dálky.

Kometa 2I/Borisov nepochází z naší sluneční soustavy. A my vlastně ani nevíme odkud přiletěla! Tato kometa je teprve druhým objektem, který vědci pozorovali a který k nám doputoval z jiné planetární soustavy jinde v naší Galaxii.

Komety jsou vyrobeny z kamení, prachu a ledu, takže se jim někdy říká „špinavé sněhové koule“. Pokud se dostanou příliš blízko Slunce, tak se led díky vyšší teplotě začne odpařovat. To vytváří ten fantastický „ohon“, který můžeme u některých komet během jejich pohybu po obloze pozorovat.

Snímek komety výše byl pořízen z Hubbleova kosmického dalekohledu dne 12. října 2019.

Kometa cestuje směrem ke Slunci a v prosinci se k naší hvězdě dostane vůbec nejblíž. Příští rok zase odletí pryč z naší soustavy a kdo ví, možná někdy ve vzdálené budoucnosti vstoupí do úplně jiného planetárního systému.

Kometa v současné době uhání rychlostí 150.000 kilometrů za hodinu, a je tak téměř 500krát rychlejší než závodní formule.

„Cool“ zajímavost

Na noční obloze lze pouhým okem pozorovat v průměru pouze jednu kometu ročně. Pokud jste měli velké štěstí, sami jste se o tom už přesvědčili a fotografie nahoře vám bude velmi povědomá.

VoSk

Share:

Printer-friendly