フォローお願い
iBookstore
Android app on Google Play
好きです!
A programme by
Vesmírné grafitti
2019年12月16日

Říkají, že obrázek nahradí tisíce slov, což pro obrázky objektů ve vesmíru platí dvojnásob! Mnoho dalekohledů může každý pozorovat tu stejnou planetu, hvězdu nebo galaxii a každý může objevit něco nového nebo jiného!

Nový obrázek střední oblasti Mléčné dráhy výše připomínající umění vesmírného graffiti odhalil nové podrobnosti o historii vzniku hvězd v naší Galaxii. Astronomové mají nový pohled na dramatickou událost, která se stala dávno: výbuch obrovské formace hvězd, který měl za následek přes sto tisíc explozí supernov.

Tyto výbuchy patří k nejenergičtějším událostem ve vesmíru a jsou tak jasné, že často krátce zastíní celou galaxii a poté pohasnou za dobu několika týdnů nebo měsíců. Během tohoto krátkého období může supernova uvolnit tolik energie, kolik uvolní Slunce za celou dobu svého života!

Jak se ukázalo, většina hvězd v naší galaxii je velmi stará. Bylo zjištěno, že asi 80% hvězd ve střední oblasti naší Galaxie se zrodilo v nejranějších letech jejího vývoje, tedy před 8 až 13,5 miliardami let. Odhaduje se, že naše Galaxie dohromady obsahuje mezi 100 a 400 miliardami hvězd.

„Cool“ zajímavost

Sluneční soustava neleží ve středu naší Galaxie a ani na jejím okraji. Ležíme ve vnější části spirálního ramene zvaného rameno Orionu. Jeden oblet Sluneční soustavy okolo středu Galaxie trvá přibližně 200 milionů let.

VoSk

Share:

Printer-friendly

PDF File
1.2 MB