フォローお願い
iBookstore
Android app on Google Play
好きです!
A programme by
Yıldızsal Metamorfoz
2020年3月20日, Seattle

Bir kelebek metamorfoz yaşayınca yaşamında birkaç değişim evresi geçirir: bir yumurtadan tırtıla, kozaya ve sonunda güzel bir yetişkin kelebeğe.

Astronomlar da metamorfozun güzelliği gözlemledi, ama hayal edilebilir en devasa çapta. Bu fotoğrafta eski bir yıldızın çevresini tam olarak ilk kez değiştirmeye başladığı an var.

Güneşimiz gibi yıldızlar yaşamlarının son evresinde büyüyerek Kırmızı Dev olurlar. Sonra, son bir nefes gibi dış gaz katmanlarını atarlar. Bu gaz uzaya uçar ve gezegensel nebula denilen göze çarpıcı gözellikte bulutları oluştururlar. Gezegensel nebulalar şekillerini yıldızları ve etrafından alırlar, mesela yıldızın yakınlarına başka gezegenler veya yıldızlar olup olmaması gibi.

Bu yıldız etraftaki toz ve gaza çarparak bu güzel manzarayı oluşturan yüksek hızda gaz püskürtüyor.

Kelebekler gibi gezegensel nebulalar da bir sürü güzel şekil ve renkte oluşurlar. Bazıları küresel, fakat diğerleri karmaşık şekil alırlar, kum saati ya da (uygun bir şekilde) kelebek gibi!

 

Görsel: ALMA (ESO/NAOJ/NRAO), Tafoya et al.

İlginç Gerçek

Gezegensel Nebulaların gezegenlerle hiç alakası yoktur - o zaman ad nereden geldi? "Nebula" eski Latince dilinde "bulut" demektir. Fakat bu nesneler ilk kez keşfedildiğinde astronomlar tarafından Uranüs ve Neptün'ün küçük teleskoplardaki görünümüne benzetildiler. Ve bazen de ilk koyulan isimler kalır!

Share:

Printer-friendly

PDF File
1007.0 KB