フォローお願い
iBookstore
Android app on Google Play
好きです!
A programme by
Birileri Tozu Yuttu!
2020年3月26日, Malta

Kek pişirirken, şeker ve un gibi  malzemeler lezzetli bir ikram için önemlidir.
Aynı şekilde Uzayda yıldız yapımı için toz önemli bir malzemedir! 

Toz, yıldızları güçlendirmek için diğer önemli bir malzeme olan gaz paraçacıklarının aksine  yakıt gibi kullanılmamaktadır, fakat toz olmazsa da yıldız oluşumu asla gerçekleşemez. bunun sebebi de yıldızlar sadece, yıldız oluşum bölgesinde yeteri kadar yoğunlukta malzeme olduğu zaman oluşabilirler. Yıldız oluşumuna toz tanecikleri yardımcı olur ve yıldızlara ektra hacim kazandırır.

Yıldızların doğum yerinde bulunun gaz ve toz bölgesini daha iyi anlamak için Japon astronomlar, M17 olarak adlandırılan görselde yer alan 3 gaz bulutunun yakınlarında bulunan büyük yıldızların oluşum bölgelerinin yeni detaylı haritalarını bulmuşlardır. Bu çalışma “Yıldız Oluşum Projesi” olarak adlandırılmaktadır ve bu proje yıldızların nasıl oluştuğunu daha iyi anlamamıza yardımcı olacaktır.

Çoğu zaman  teleskoplar çıplak gözle göremediğimiz şeyleri görmemize yardımcı olur. Evrenin genelinde çok fazla galaksi bulunmasına rağman çoğu galaksi bizim görüşümüzü engelleyen toz bulutlarının arkasına saklanmıştır. Galaksi haritaları radyo dalgarı adı verilen görünmez bir ışıktan alınan özel gözlemler sayesinde oluşturulmuştur. Bu dalgalar, görünür ışık engellendiğinde bile yoğun gazdan geçerek teleskoplarımıza doğru seyahat etme özelliğine sahiptirler. Bu da radyo teleskoplarını gaz ve toz bölgelerini kökenini anlamak için harika aletler yapar.

Görsel: NASA, Holland Ford (JHU), the ACS Science Team and ESA 

 

İlginç Gerçek

Bu fotoğrafta gösterilen bölge - yıldızların oluştuğu gaz ve tozdan oluşan M17 adı verilen bir bölgedir - tüm Güneş Sistemimizden yaklaşık 3500 kat daha geniştir!

Share:

Printer-friendly

PDF File
1.0 MB