フォローお願い
iBookstore
Android app on Google Play
好きです!
A programme by
Ay Adında Dev Bir Ayna
2020年8月6日, Valletta - Malta

Hubble Uzay Teleskobu, Evrendeki güzel yıldız ve galaksi görüntüleriyle tanınır. Ancak Hubble son zamanlarda gözlerini evine çok daha yakın bir hedefe çevirdi ... Ay!

Ay Tutulması

Hubble ilk kez (herhangi bir uzay teleskobu için), tam bir ay tutulması sırasında Ay'a doğru yöneldi. Dünya Güneş ile Ay arasına girdiğinde tam bir ay tutulması meydana gelir ve Dünya'nın Ay'ı gölgesiyle kaplamasına neden olur. Böyle durumlarda ay kırmızımsı bir renge sahiptir. Hubble, özel bir çalışma için Ocak 2019'da bir ay tutulması sırasında ayı gözlemledi.

Dev Ayna

Hubble, en yakın komşumuz hakkında daha fazla bilgi edinmek için gözlerini aya doğrultmadı. Aslında bunu, diğer gezegenler hakkında neler öğrenebileceğimizi öğrenmek için yaptı! Gökbilimciler dış gezegenler ararken, diğer yıldızlardan gelen güneş ışığındaki düşüşleri ararlar. Bu, önünden bir gezegenin geçtiğini gösterir!

Bu Hubble çalışmasının ay tutulması sırasında kopyalamaya çalıştığı süreç işte budur! Hubble’ın çalışması, Dünya’dan gelen ve ay yüzeyinden yansıyan ultraviyole ışığı ölçtü.
Bu şekilde ay dev bir ayna gibi davrandı. Hubble daha sonra Dünya'nın atmosferi hakkında daha fazla bilgi edinmek için bu ışıktaki kimyasalları inceleyebilir.

Yaşam Belirtileri

Hubble’ın bu çalışması, Dünya atmosferindeki kimyasal ozonu ölçmeyi başardı. Dünya'nın atmosferınde ozonun varlığını bildiğimiz üzere yaşamın güçlü bir göstergesidir ve bu kimyasal gökbilimcilerin diğer gezegenlerde de yaşam belirtilerini bulmalarına yardımcı olabilir.

Bu çalışma, gökbilimcilerin yıldızlarının önünden geçerken diğer gezegenlerin atmosferini nasıl inceleyebileceklerini görmek için bir deneme veya uygulama görevi gördü. Bunu yapmak için bilim insanları, 2021'de fırlatılacak James Webb Uzay Teleskobu gibi çok daha büyük ve daha güçlü teleskoplara ihtiyacı olacak.

Image credit: ​ESA/Hubble, M. Kornmesser

İlginç Gerçek

Bir sonraki tam ay tutulması 26 Mayıs 2021'de gerçekleşecek. En iyi Avustralya'da, Amerika Birleşik Devletleri'nin bazı kısımlarında, Batı Güney Amerika'da veya Güneydoğu Asya'da yaşayanlar tarafından görülecektir.

Share:

Printer-friendly

PDF File
969.0 KB