フォローお願い
iBookstore
Android app on Google Play
好きです!
A programme by
Život na Venuši?
2020年9月14日

Astronomové a vlastně celá veřejnost touží zjistit, zda je někde ve vesmíru život. V právě zveřejněném článku vědci naznačují, že hned na našem nejbližším sousedovi by se mohly vyskytovat známky života.

Výjimečná molekula

Mezinárodní tým astronomů oznámil objev vzácné molekuly, tzv. fosfanu, v oblacích planety Venuše.

Tento úžasný objev fosfanu může odkazovat k existenci života.

Na Zemi produkují tyto molekuly mikroby, kteří dávají přednost prostředí kde není kyslík. To není zas tak běžné, protože většina živých stvoření na Zemi potřebuje kyslík k přežití.

Vědci se dlouho přeli, zda vysoká oblaka Venuše mohou představovat vhodné místo pro život mikrobů. Vysoko v těchto oblacích jsou mikroby daleko od žhavého povrchu planety.

Přestože vysoko v oblacích Venuše je příjemná teplota okolo 30 stupňů Celsia, jsou samotné mraky plné kyselin, což je pro mikroby snažící se tam přežít poněkud nepohodlné.

Spolupráce a budoucí objevy

Molekula byla poprvé zaznamenána dalekohledem Jamese Clerka Maxwella na Havaji. Tento překvapivý objev byl poté potvrzen observatoří Atacama Large Millimeter / submillimeter Array (ALMA) v Chile.

Tým vědců věří, že jejich objev je důležitý, protože může vyloučit mnoho jiných způsobů vzniku fosfanu. Chápou však také, že potvrzení nálezu života na Venuši bude vyžadovat mnohem více práce. To znamená, že nás čeká ještě více výzkumu (a snad i vzrušujících objevů).

„Cool“ zajímavost

Planeta Venuše je nejjasnější objekt na naší noční obloze! Je ale pozorovatelná pouze někdy a v krátkých obdobích – těsně před východem Slunce (na východě jako jitřenka) a nebo krátce po západu Slunce (na západě jako večernice).

VoSk

Share:

Printer-friendly

PDF File
930.5 KB