フォローお願い
iBookstore
Android app on Google Play
好きです!
A programme by
Spagettifikasyonla Ölüm!
2020年10月12日, Valletta - Malta

Uzayda spagetti mi? Tam olarak öyle değil!

Noodle Etkisi

Karadelikler evrende neredeyse en güçlü objelerdir. Şanssız bir yıldız  Galaksinin merkezindeki süper kütleli bir karadeliğe yaklaştığında yıldız karadelik tarafından parçalannır. Parçalandıkça da aşırı bir şekilde gerilir ve spagettiye benzer!

Gökbilimciler buna 'Spagettifikasyon' veya 'Noodle Etkisi' diyorlar.

Suçüstü Yakalandı

Gökbilimciler şimdi bu şiddet eylemini yeni ayrıntılarıyla gözlemlediler, çünkü bir yıldız ( AT2019qiz olarak bilinir) Dünya'dan yaklaşık 215 milyon ışıkyılı uzaklıkta bir kara delik tarafından çekildi.
Bu etkileyici olayı incelemek için,  Avrupa Güney Gözlemevi'nden (ESO) ve dünyadaki diğer kuruluşlardan gelen teleskoplar kullanılarak bu yıldızın kara delik tarafından parçalanmasından sonra ne olduğunu gözlendi: bu birbir ışık patlamasıydı.


Bu, gökbilimcilerin bugüne kadar buldukları bu türden en yakın patlama.

Gelgit Etkisi

Bu ışık patlaması, karadelik yıldızı yerken ve yıldızın kalıntılarını dışarı atarken büyük miktarda enerji açığa çıkardığı için oluşur. Bu, gökbilimciler tarafından bir gelgit bozulması olayı olarak bilinir. Bilim adamları, yıldızın parlak ışık patlamasının güçlendiğini ve ardından 6 aylık bir süre içinde kaybolduğunu izlemişlerdir.

İlginç Gerçek

Gökbilimciler bu yıkılmış yıldızdan bir miktar toz ve enkaz yakalamayı başardılar. Bu malzeme, 10 000 km / s'ye varan hızlarda tükürüyordu - bu bir yıldırımdan yaklaşık 100 kat daha hızlı!

Share:

Printer-friendly

PDF File
918.4 KB