フォローお願い
iBookstore
Android app on Google Play
好きです!
A programme by
Space Scoop tabor '11: Dan 5: Barvita stran Lune
2011年10月7日

Če bi nameravali narisati Luno, bi verjetno vzeli sivo, belo in rumeno barvo. A če bi hoteli narisati pravilnejšo sliko Lune, bi na svoji paleti barv potrebovali še nekaj drugih, na primer rdečo, modro in rjavo!

Naše oči teh zelo šibkih barv na Luni ne vidijo, vendar poznajo astronomi nekaj zvitih tehnik, s katerimi jih lahko ujamejo. Vesoljska sonda imenovana Lunar Reconnaissance Orbiter je v tirnici okoli Lune, od koder je v barvah fotografirala celotno njeno površje. Ena od teh novih barvnih slik je prikazana tukaj.

Različne barve astronomom povedo, katere kemijske spojine so na različnih območjih Lune, kar je pomembno za prihodnje odprave. Preden se bodo astronavti vrnili na Luno, bodo lahko znanstveniki s pomočjo teh slik določili kraj pristanka, kjer bodo lahko astronavti izvedli najbolj zanimive poskuse. Poznavanje kemijske sestave Luninega površja je pomembno tudi za morebitno prihodnjo postojanko na Luni. Astronavti bodo morali namreč za življenje in delo na Luni uporabljati naravne zaloge snovi, ki so sedaj ujete v luninih skalah - tak primer je kisik.

Ravno ta konec tedna poteka Mednarodna noč opazovanja Lune, ko bodo ljudje širom sveta opazovali Zemljino spremljevalko. Naj vam bo tale fotografija Lune v navdih pri barvanju vaše lastne risbe Lune. Z veseljem bi si ogledali vse vaše čudovite risbe, zato nam jih prosimo pošljite na elektronski naslov info@unawe.org ali jih naložite na našo Facebook stran (www.facebook.com/unawe).

Barvne slike Lune so predstavili danes na astronomskem srečanju v Franciji, kjer se je zbralo okrog 1.400 astronomov s celega sveta, da bi razpravljali o najnovejših odkritjih o planetih. Več o drugih novicah s tega srečanja je na povezavi na dnu te strani.

Cool dejstvo

Čudno, a resnično: Luna se vrti, a vendarle kaže Zemlji vedno isto stran! Oboje hkrati je možno zato, ker traja enak čas, da se Luna zavrti enkrat okrog svoje osi, kot traja, da naredi en obhod okoli Zemlje.

さらに情報

Slika: NASA/GSFC/Arizona State University

 

 

 

To je otroška verzija novice Europlanet.

Share:

Printer-friendly

PDF File
1.0 MB