フォローお願い
iBookstore
Android app on Google Play
好きです!
A programme by
Планета трьох Сонць
2016年7月15日, Kiev

Уявіть собі світ, де кожен сезон триває понад 100 років і у вас є відразу три тіні…

А тепер зустрічайте HD 131399ab – нещодавно виявлену екзопланету, де все це є реальністю!

Префіксом «екзо» позначають усі планети, що обертаються навколо інших зірок. Незвичайний новий світ був знайдений на орбіті світила, яке входить до складу потрійної зоряної системи. Це означає, що його «материнська» зірка рухається по своїй орбіті поряд з двома іншими. Це робить сходи й заходи на планеті дещо особливими: іноді на небі встає одне «Сонце», а іноді – два чи навіть три!

Але, незважаючи на це, нововідкрита планета не зовсім унікальна. Ученим уже відомо багато об’єктів, що обертаються навколо зірок, які знаходяться в парах або навіть входять до складу потрійних систем. Особливість цього нового світу полягає в тому, що астрономи змогли спостерігати його безпосередньо.

На жаль, існуватиме він за космічними мірками недовго. Аби «вижити» в потрійний зоряній системі, треба дотримуватися дуже тонкого балансу. Поточна орбіта даної планети приблизно вдвічі більша, аніж орбіта Нептуна в Сонячній системі, й вона обертається в дуже нестабільному регіоні системи – занадто близько до пари зірок. Через це планета може бути приречена на одну з декількох сумних доль: її може спопелити одна з цих зірок, якщо відбудеться дуже тісне зближення з нею, або ж їхня гравітація викине планету в глибокий космос, де вона блукатиме вічно в нескінченній темряві.

Більше трьох тисяч планет були виявлені в системах далеких зірок, але менш ніж 50 з них були сфотографовані – найчастіше свідоцтва про існування таких тіл астрономи отримують непрямими методами. Пошуки крихітних планет, які подорожують навколо далеких світил, схожі на спроби побачити комара, що літає перед полуденним Сонцем. З цим завданням краще зможуть упоратися більш потужні телескопи, які вже будуються.

Cool Fact

HD 131399AB в чотири рази масивніша за Юпітер і їй потрібно 550 земних років для того, щоб завершити один оберт навколо своєї зорі.

Share:

Printer-friendly

PDF File
901.9 KB