フォローお願い
iBookstore
Android app on Google Play
好きです!
A programme by
Як «неспокійна» поверхня Землі зберігає життя
2017年2月12日, Kiev

Що робить планету «землеподібною»?

Нам уже відомо більше 3500 планет, які обертаються навколо далеких зірок. Багато з них описані як скелясті та «розміром із Землю», але це не означає, що вони якимось чином схожі на наш дім.

Для того, щоб краще зрозуміти все різноманіття відносно невеликих скелястих планет, астрономи та геофізики (вчені, які вивчають гірські породи) об’єднали свої зусилля. Вони вивчають склад речовини всередині зірок, щоб з’ясувати, що це може розповісти нам про планети навколо них.

Відмінності у формуванні зірок і планет можуть мати важливі наслідки для можливості зародження життя.

Серед планет 90 зірок, обраних для цього дослідження (оскільки, ймовірно, серед супутників цих зірок є і скелясті планети), одна виявилася особливо цікавою. Вчені назвали її «Джанет». Вона обертається навколо світила, що містить багато хімічної речовини, відомої як кремній.

З цього хімічного елементу більш ніж на чверть складається земна кора, його сполука з киснем дуже розповсюджена і відома, наприклад, як пісок. Але, дивлячись на зірку планети Джанет, можна зробити висновок, що й ця планета, можливо, містить набагато більше кремнію, ніж Земля.

Якщо Джанет дійсно містить так багато кремнію, це значно ускладнило би процеси, які ми називаємо «тектонікою плит». Ці процеси, як вважається, критично необхідні для життя. Континенти на Землі насправді є окремими шматками земної кори, які рухаються по складних замкнених траєкторіях, стикаючись і розходячись. Тектоніка викликає важливі види природних явищ — наприклад, виверження вулканів, що виливають розплавлений підземний матеріал на поверхню. З нього в повітря вивільнюється велика кількість вулканічних газів, необхідних для існування живих організмів (у першу чергу бактерій і рослин). На тих планетах, де подібні процеси уповільнені, існування життя буде сильно ускладненим.

Аналізуючи склад речовини зірок, астрономи зможуть виявити екзопланети для майбутніх місій з метою пошуку позаземного життя.

Cool Fact

Деякі тектонічні плити рухаються зі швидкість близько 15 см на рік. Їхній рух можна відстежувати за допомогою супутників GPS.

Share:

Printer-friendly