フォローお願い
iBookstore
Android app on Google Play
好きです!
A programme by
Nasaďte si sluneční brýle!
2020年2月6日

I když to možná vypadá jako popcorn, jde ve skutečnosti o nejpodrobnější snímek Slunce jaký kdy byl pořízen.

Slunce je naše nejbližší hvězda, která má za sebou už asi polovinu svého života. Září už 5 miliard let a bude v tom pokračovat zhruba dalších 4,5 miliardy let.

Tento snímek byl pořízen slunečním dalekohledem umístěným na vrcholu sopky na Havaji. Je na něm struktura „vařícího se“ plynu na povrchu Slunce. Každá z těchto „bublin“ má zhruba velikost státu Texas v USA. Právě skrze tyto bubliny prochází teplo a energie z nitra Slunce na povrch. Jasnější skvrny na snímku jsou vrcholy bublin kudy právě teplo prochází. Temnější linky okolo bublin jsou místa, kde se látka ochlazuje a klesá.

Stejně jako na Zemi má i Slunce období špatného počasí s rychlými větry a dešťovými přeháňkami. Ale na rozdíl od až příliš častých bouří na Zemi, není déšť na Slunci tvořen vodou, ale elektricky nabitým a „přehřátým“ plynem, nazývaným plazma. Když magnetické erupce na Slunci vysílají sluneční materiál v našem směru, může to ovlivnit cestování letadlem, narušit satelitní komunikaci a poškodit energetické sítě, což způsobí dlouhodobé výpadky proudu a může poničit citlivé technologie, jako je například GPS.

Tato jasná místa mohou vědcům pomoci pochopit, proč má sluneční obálka horkého plynu zvaná korona více než milion stupňů Celsia!

„Cool“ zajímavost

Sluneční koronu můžeme pozorovat pouze během slunečního zatmění. Objeví se okolo Slunce jako stříbřité halo.

VoSk

Share:

Printer-friendly